küszöB

Tégla, mint padlóburkolat

A hétvégén egy nagyon hangulatos, rusztikus stílusú vendégházban jártam, ahol több helyen is szeletelt téglát használtak padlóburkolatként. Ez adta az ötletet, hogy utánanézzek, hogyan élhet tovább a padlóra lerakott bontott tégla otthonunk különböző helyiségeiben. 

A téglapadló alkalmazása nem új keletű dolog, több száz éves múltra tekint vissza a népi építészetben, ahol konyhák, kamrák, tornácok burkolására használták. A mai téglaburkolat általában 1,5-2 cm vastagságúra szeletelve készül, számos mintázatban lerakható, ízléstől függően 1-3 cm-es fuga alkalmazható, célszerű impregnálni, mert a padlón erősebb igénybevételnek van kitéve, mintha falburkolatként használnánk. 

Rusztikus és modern környezetbe is remekül illik, a vöröses és sárgás árnyalatú burkolat kiváló kiegészítője a fehérre festett fal és a természetes anyagok, mint például a fa jelenléte. Egyedi hangulatot kölcsönöz a térnek, érződik rajta a kézműves munka, a burkolt felületek díszítő elemeként a monogramos vagy a bélyeges téglaszeletek nagyon keresettek. 

Alkalmazhatjuk előszobában, mosókonyhában és a konyhában is, alig látszik meg rajta a kosz, de fürdőszobában és zuhanykabinban is jó választás. Sajátos miliőt teremthetünk vele étkezőben és teraszon is, használjuk bátran! 

 

Forrás: Pinterest

 

Különleges konyhai hátfalak

Konyhához kerestem a minap inspirációt az interneten, öröm, hogy a tervezők bátran elrugaszkodnak a klasszikus 10×10-es falicsempétől, és annál izgalmasabb megoldásokat keresnek. Egy jól eltalált hátfal nagyon sokat tud dobni a konyha megjelenésén: egy visszafogottabb, letisztultabb konyhabútorhoz lehet merészebb, színesebb vagy díszesebb burkolatot választani, egy hagyományosabb, pl. metszett panellel rendelkező bútorfrontokhoz egyszerű, nem hivalkodó háttér lesz a nyerő. 

Összeszedtem egy csokorra valót a lehetséges megoldásokból, azokból is a különlegesebb és ötletesebb megvalósításokat mutatom meg Nektek. Fontos, ha nem csempében gondolkozunk, hanem például tapétát szeretnénk vagy fából készült panelt mindenképp gondoskodni kell a felület impregnálásáról, hogy bírja az erősebb konyhai igénybevételt, és persze ügyeljünk arra is, hogy gáz főzőlap esetén csakis tűz- és hőálló hátfal kerüljön a falra, a melamin panel, a tapéta és fa nem javasolt. 

Kézműves csempe

Cementlap

Melamin panel

Lacobel üveg

Metrocsempe

Faburkolat

Téglafal

Tapéta

 

Forrás: Pinterest, Pataki Tiles, MOZA, Ikea

 

Variációk épített zuhanyzóra

Fürdőszoba kialakításánál nagy népszerűségnek örvend az épített zuhanyzó, egyre többen választják ezt a megoldást, amely különleges megjelenést biztosít fürdőszobánknak. Esztétikai szempontból szerencsés, hogy a zuhanyzó részben tovább futtathatjuk a padlóburkolatot, nem kell megtörni az egységet egy zuhanytálcával. A víz felfogására szolgáló üveg zuhanyfal légiessé teszi a teret és átlátszóságának köszönhetően nem csökkenti a térérzetet. A zuhanyfelület padlószintről indítható, így a belépés sem okozhat gondot.

Az épített zuhanyt a fürdőszoba méretétől és elképzelésünktől függően többféleképpen is elhelyezhetjük: betehetjük a sarokba, vagy három oldalról is fallal határolhatjuk. Az üvegfal vagy -ajtó nemcsak a vizet fogja fel, hanem elegánssá is teheti a fürdőhelyiséget. Választhatunk víztiszta, savmart, színezett vagy egyedi mintával esetleg tükörrel ellátott üvegfelületet is, de fóliával is dekorálható.

Az ajtó működését tekintve is számos lehetőség adódik: létezik tolóajtó, harmonika ajtó, vagy egyszerűen csak a térbe nyíló ajtó, ez utóbbihoz elegendő hely is szükséges, illetve szerintem nem szerencsés, ha a víz az ajtóról csöpög mindenfelé. Nekem nagyon tetszenek a walk-in kabinok, de esélyes, hogy egy-egy hosszúra nyúlt zuhanyzást egy kiadós felmosással zárunk. Ha nagyméretű fürdővel rendelkezünk szóba jöhet olyan walk-in megoldás is, ahol először egy kis előtérbe lépünk be, csak utána a zuhanytérbe, ez segíthet kiküszöbölni a fent említett hiányosságot. Apropó küszöb, erről megoszlanak a vélemények, ha már épített zuhany kialakítása mellett döntünk, hasznos-e egy kis padka vagy sem! Az biztos, hogy küszöb építésével kevésbé elegáns a megjelenés, de segítségével megakadályozható, hogy a víz szerteszét folyjon. Végül jöjjön néhány példa, jó böngészést!

 

Forrás: Apollo, Pinterest

 

Különleges cementlapok a iamart-tól

A héten bukkantam a neten a “iamart”-ra (ejtsd jamart), egy önerőből létrehozott újgenerációs startup mozaiklap manufaktúrára, amely Csepelen működik egy korábbi repülőgépmotor-gyárban. A manufaktúra a helyi forrásokat igyekszik használni, például az alkalmazottak harmada csepeli lakos és helyi szolgáltatókkal dolgoznak együtt, ami nagyon szimpatikus számomra.

Tetszik, hogy egyedi és élénk színvilágú cementlapokat gyártanak, 3D-s sablonokkal kisszériás gyártást végeznek: minden mintához önálló sablon készül és a lapokat ma is a korabeli kézművestechnikákkal készítik. Ami még extrán jó, hogy a megrendelő is részese lehet az alkotási folyamatnak, mert az online tervezőprogramban mindenki szíve szerint állíthatja össze cementlapját – emiatt az ‘art’ szócska a névben is.

A két rétegből öntött egyedi cementlapok alapanyaga portlandcement, sóder, márványpor és színes pigmentek. Az EU-s beltéri és kültéri mozaiklabszabványnak megfelelő, kültéren is és beltéren is használható, fagyálló és csúszásmentes mozaiklapot is találunk náluk, akár a klasszikus, akár a modern stílusból válogatnánk. Engem az élénk színek és az antik és modern stílus egyedi keveredése fogott meg a cementlapokban. Nektek hogy tetszik?

Forrás: iamart, iamart Facebook

Különleges falburkolatok

Egy barátnőm hamarosan új lakásba költözik, ahol szeretne kiemelni egy-egy falfelületet. Szóba került már tapéta, falmatrica, és most épp a Kerma Design 3D falpaneleinél tart. Egyedülállóan széles választékkal rendelkeznek, már ami a modern falburkolatokat illeti, különböző anyagok, színek és formák közül lehet válogatni. Szinte bárhol alkalmazhatóak, éttermekben vagy kávézókban, de otthonunkban is megmozgathatjuk és izgalmassá tehetjük a teret. Könnyen kezelhetőek, egyszerűen tisztán tarthatóak és dekoratívak. 

Növényi rostból, látszó betonból, gipszből és bőrből is készítenek egyedi burkolatokat. Ez utóbbiak szinte az egész lakásban előszobától hálószobáig használhatóak: néhány akasztóval kiegészítve különleges előszobafalat készíthetünk, a padokat pár darab bőrpanel segítségével kényelmesebbé tehetjük, gyerekszobában kiváló falvédő válhat belőle, hálószobában stílusos ágyvéget alkothatunk. 

Érdemes böngészni a Facebook oldalukat, mert munkáik kivitelezését fotókkal is bemutatják, így láthatjuk, hogy kerülnek a panelek a helyükre, és a mutatós végeredményt is megcsodálhatjuk. 

 

Forrás: Kerma Design

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!