küszöB

Három kedvenc IKEA hack-em

Ki ne szeretné az Ikeát? A svéd áruházlánc kedvező árakon kínál bútorokat, hogy azokat minél több ember számára elérhetővé tegye. Szerintem nagyon jó alapdarabokat lehet találni az Ikeában, sőt, akár ezekből egy kis fantáziával esetenként még többet is kihozhatunk.

Mára három számomra kedves példát hoztam alap Ikea bútorok újragondolására, átalakítására.

A Bekvam fellépőt szimplán lefestve, valamint a kiválasztott színeket a falon sávokban alkalmazva tök jó kis  szegmenst jelölhetünk ki a gyerekeknek, ahol a cuccaikat tárolhatják. Jól néz ki a több verzió egymás mellett, ideális lehet például előszobába, vagy folyosóra. Szólóban is jól mutat, akár a gyerekszoba egyik szegletében is.

A Flisat gyerekülőkéből személyreszabott nyuszis és rókás széket varázsolhatunk a kicsiknek. Színes festékek, és néhány fa forma elegendő lesz hozzá, ezeket a székre ragasztóval lehet rögzíteni.

A harmadik mai kedvenc egy acél és üveg asztalból lett chick, koktélasztal vagy puff asztal. Ez már nagyobb falat az első kettőnél, de az eredmény magáért beszél. A Vittsjö egymásba rakható két asztal közül a nagyobbikat használta fel hozzá a megvalósító.

Ha kedvet kaptatok, az állatos ülőke készítésének leírását a Project Kid-en tudjátok elérni, a koktél puffét a Melodrama nevű oldalon lépésről lépésre.

Forrás: Project Kid, Melodrama, Petit and small

Díjnyertes magyar alkotások

Lévay Ariel egy fiatal formatervező, és már több díjnyertes alkotással is rendelkezik, diplomáit a BME ipari és formatervező szakán, majd a MOME formatervező képzésén szerezte. Mérnöki szemlélettel rendelkező formatervezőként tartja számon magát, már kisgyermekként is mindent szétszerelt, hogy megértse a tárgyak működését. 

Nekem két munkája tetszik nagyon, az Aurora asztal egyszerűsége, anyaghasználata és légiessége miatt fogott meg, a kísérleti állóbútor pedig olyan egészségügyi problémára keresi a megoldást, amely sok ülőmunkát végző embert érint. 

Az Aurora asztal 2017-ben megkapta a Magyar Formatervezési Tanács különdíját, az értékelésben külön hangsúlyozták az asztal kecses formáját. Ez azért érdekes, mert Ariel két erős anyagból – fémből és tömörfából – hozott létre könnyű szerkezetet, amitől az asztal ipari jellege ellenére kifejezetten légiesnek tűnik. A tervező sokat  kísérletezett, míg megtalálta a síklemez megfelelő vastagságát és kellő stabilitását, apró lemezekből, papírból készített maketteket, majd 3D tervezőszoftver segítségével modellezte. A feketére fújt asztallábak indusztriális hangulatát a természetes növényi olajokkal kezelt tölgyfalap ellensúlyozza és teszi otthonossá. 

A kísérleti állóbútor volt Lévay Ariel mestermunkája, amit tavaly A’DESIGN díjjal tüntettek ki. A bútort lehet álló támaszként is használni, illetve a lábtartó segítségével a lábakat tehermentesítve ülőpozícióhoz közeli állapotot lehet felvenni. A szék az ülőmunkából fakadó egészségügyi problémákat kívánja megelőzni, tartós használatával leszámolhatunk a hátfájással és kímélhetjük gerincünket. A szék különböző geometriai formákból épül fel, stabil, szilárd és elegáns megjelenésű. 

 

Ha tetszenek Lévay Ariel munkái, látogass el honlapjára is! 

Forrás: Ariel Levay, Innosteel design

 

 

 

Kábeldob újrahasznosítási tippek

Nagyobb méretű építkezések és felújítások környékén gyakran látni félredobott fa kábeldobokat. Kiváló alapanyag egy kis házi barkácsoláshoz, miközben újrahasznosítunk és óvjuk a környezetünket is. 

Anyagából és formájából adódóan rendkívül sokoldalú, az internetet böngészve számos szuper ötletre bukkanhatunk. Mivel az alapanyaga fa, viszonylag könnyű vele dolgozni, méretre vágható, festhető és még mozaikot is kirakhatunk a tetejére. Kültéren és beltéren alkalmazhatjuk, csak figyeljünk a megfelelő felületkezelésre.

Előszobában remek konzolasztal lehet belőle, de extra polcok kialakításával dohányzóasztalként is megállja a helyét a nappaliban. A dobból vágott karikából készíthetünk tükröt, vagy akár vintage izzókkal kiegészítve ipari stílusú függesztéket is kreálhatunk. Ünnepi alkalmakra is klassz dolgok születhetnek, például egy szép terítővel és szalaggal kiegészítve mutatós könyöklő készülhet esküvőre. Az asztallapot fémlábakkal is kombinálhatjuk, és persze ehhez is remek választás a varrógép láb. 

 

Forrás: Pinterest

Éjjeliszekrény, cement lámpák és falmatrica Kele Sára, hazai tervezőtől

A Sarakele márkanév mögött álló Kele Sára tervező munkái között bútorokat, használati tárgyakat, grafikákat is találunk, emellett lakberendezési, belsőépítészei projektek is köthetőek a nevéhez, valamint saját cipőmárkáját is kifejlesztette. Díjakat nyert, hazai és nemzetközi kiállításokon is bemutatták a munkáit. Ma a számomra legkedvesebb design tárgyait ragadom ki projektjei közül.

A Sarakele Wally névre keresztelt kétlábú, falnak támasztott éjjeliszekrény egy kísérlet arra, hogyan lehet – az ökotudatosság jegyében – hulladék faanyagból izgalmas, minőségi bútort készíteni.

A tervező asztalosműhelyekből és fatelepekről maradék anyagokat (dió, cseresznye, fenyő, akác, tölgy, bükk, kőris, juhar, amarant, bambusz) gyűjtött, amelyek formájukban és feldolgozottságukban is különböztek. Ez az anyagok között megfigyelhető eltérőség inspirálóan hatott a tervezési fázisban. A bútor egyediségét és különlegességét a különböző faelemek harmonikus elegye adja, és azért, hogy megmaradjon természetes színük, kizárólag természetes olaj és viasz került a tetejére. Különösen szép a lilában pompázó amarant faelem, amely szó szerint színt visz a bútor megjelenésébe.

Sára vinyl falmatricáit a magyar népművészeti formák, motívumok és találmányok ihlették. Megtalálhatóak köztük a hagyományos piros színű madár, emberalak és virág motívumok egy kis mai csavarral, a Tavaszi szél vizet áraszt kottája, vagy az Irinyi János feltaláló nevéhez fűződő gyufa.

Harmadik kedvencem pedig a manapság oly trendi, indusztriális stílusba is beleillő betonra hajazó, de alapvetően cement és textil elegyéből készült búrájú lámpa, amelynek a tervező a Remiz nevet adta.  Függőlámpák és asztali lámpák is tartoznak a családba. Minden darab egyedi és kézzel készül, a színes kábelek pedig remekül feldobják őket.

Forrás: Enterteam, sarakele.hu

Tippek kis erkély berendezéséhez

Mi nyáron sok időt töltünk kint az erkélyen, ott reggelizünk, ebédelünk és vacsorázunk. Ha épp nem tűz oda a nap, akkor kint játszunk vagy csak ücsörgünk a kerti székekben. A mi erkélyünk elég nagyméretű, ezért bőven jut hely mindennek: bútoroknak, növényeknek és tárolódobozoknak is. Elgondolkoztam rajta, hogy mindezt egy kisebb balkonon hogyan oldanánk meg, szerencsére erre is van néhány kézzelfogható tipp. Érdemes minél keskenyebb, vékonyabb bútorokat választani, és az sem hátrány, ha összecsukhatóak, vagy az asztal esetében az asztallap lehajtható. Vertikálisan is terjeszkedhetünk, például bepolcozhatjuk vagy növényekkel is díszíthetjük a szabad falfelületeket. 

Az IKEA kínálatában többféle, filigrán és összecsukható kerti asztalka és szék kapható. Használat után a székeket összecsukva a falhoz támasztva tárolhatjuk. Különböző növénytartó panelek is fellelhetők az üzletben, polccal vagy anélkül, illetve stílusos ládák is segítenek a kinti kellékek tárolásában.

Ha a bútoráruházakat végigböngészve sem leltünk rá az erkély méreteihez passzoló bútorokra és kiegészítőkre, legyünk kreatívak és készítsük el magunk, vagy bízzuk rá a kivitelezést egy asztalosra. A korlátra akasztható asztal, a laptop asztalka, amely egyben virágtartó is, a kötélen logó polclapok, a kábeldobból készült lerakók nemcsak praktikusak, hanem a balkon egyedi és vagány kiegészítői is lehetnek. A padot kombinálhatjuk tárolóval is, felső része ülőfelület, alsó kihúzható részében pedig jól elférnek a kinti párnák és takarók. Nekem nagyon tetszenek a függöny karnisra felfűzött díszpárnák is. 

 

Forrás: IKEA, Pinterest

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!