küszöB

Különleges konyhai hátfalak

Konyhához kerestem a minap inspirációt az interneten, öröm, hogy a tervezők bátran elrugaszkodnak a klasszikus 10×10-es falicsempétől, és annál izgalmasabb megoldásokat keresnek. Egy jól eltalált hátfal nagyon sokat tud dobni a konyha megjelenésén: egy visszafogottabb, letisztultabb konyhabútorhoz lehet merészebb, színesebb vagy díszesebb burkolatot választani, egy hagyományosabb, pl. metszett panellel rendelkező bútorfrontokhoz egyszerű, nem hivalkodó háttér lesz a nyerő. 

Összeszedtem egy csokorra valót a lehetséges megoldásokból, azokból is a különlegesebb és ötletesebb megvalósításokat mutatom meg Nektek. Fontos, ha nem csempében gondolkozunk, hanem például tapétát szeretnénk vagy fából készült panelt mindenképp gondoskodni kell a felület impregnálásáról, hogy bírja az erősebb konyhai igénybevételt, és persze ügyeljünk arra is, hogy gáz főzőlap esetén csakis tűz- és hőálló hátfal kerüljön a falra, a melamin panel, a tapéta és fa nem javasolt. 

Kézműves csempe

Cementlap

Melamin panel

Lacobel üveg

Metrocsempe

Faburkolat

Téglafal

Tapéta

 

Forrás: Pinterest, Pataki Tiles, MOZA, Ikea

 

Andi rádiója

Egy nagyon kedves ismerősöm lakásának éke a mai újrahasznosított dizájn rovat főszereplője, egy szekrény méretű felújított rádiós lemezjátszó, azaz zeneszekrény. Andi kreatív szakember, szépérzéke, harmóniára való törekvése az egész lakásán tükröződik. Van pár olyan különleges bútora, amit ő festett, vagy festetett át, de főműve, a bolgár rádió véletlenül került hozzá. 

Az irodába vitte be egy új kollégája, aki nem sokáig maradt, ellenben ott hagyta a működésképtelen rádiót. Hogy ne dobják ki, megmentette. Elkezdett szerelők után kutatni a neten, és a Népszínház utcában bukkant rá a szakemberre, aki már a rádió neve alapján be tudta azonosítani a modellt. Resprom Lira ’69.  Két ember és egy kombi autó kellett a szállításhoz. 

Andi célja nem csak az volt, hogy működjön a régi rádió, szerette volna úgy átalakíttatni, hogy digitális eszközökhöz is csatlakoztatható legyen. A lemezjátszó kimenetelét varázsolta bemenetté a mester, olyan zseniális módon, hogy minden funkciója használható maradt. Így ha akarjuk a tabletről szólhat a muzsika, de a klasszikus bakelit korongokkal is jól boldogul a rendszer. A dizájnos lábak Andi ötleteit és édesapjának ügyes kezét dicsérik. 

“Jó meleg hangja van, imádom, ahogyan Jack White szól a rádióból. Biztos lehetne még rá költeni, de én bírom, ahogyan recseg, és hogy be kell melegednie, az első pár percben nincs hangja” – meséli Andi. Én pedig imádom a háttérben a bontott tégla falat, amely csodálatosan keretezi az upcycle zeneszekrényt. 

 

Képek: saját

Kelet-londoni oázis

A Pantone minden év decemberében kihirdeti a következő év meghatározó színét, amely 2017-ben a Greenery lett, ahogyan Tünde korábban már beszámolt róla: “a Pantone nem titkolt szándéka az volt, hogy szembeállítsa rohanó világunkat a természet nyugodtságával, és hogy visszavezessen bennünket a természetbe, ahol újra megélhetjük a frissességet, életerőt és energiát.”

Nos, valami hasonlót akarhattak elérni a kelet-londoni Clapton Tram tulajdonosai is. Amikor először megláttam a képeket, azt hittem egy botanikus kertet, vagy üvegházat nézek, de az átalakított viktoriánus istálló és lóvasút-megálló ma fotóstúdióként funkcionál. Kihasználva a nagy belmagasságot, és az ablakokon beáradó természetes fényt, rengeteg növénnyel és a zöld százféle árnyalatával töltötték meg a teret. 

A látható gerendákkal és bontott-téglával ékes rusztikus tér letisztultságát fehérre meszelt falakkal, és lépcsővel érték el, melyet érdekes kompozíciókba rendezett zöld növényekkel és modern bútorokkal, különleges textúrákkal tettek izgalmassá. Tovább fűszerezi az összképet a réz lámpaburák és asztalok csillogása, a lila, és sárga kiegészítők élénksége. A padló egyedi betonburkolata pedig hol mohás sziklának, hol hullámzó tengernek tűnik.  Jó példa ez az enteriőr arra, hogy ne féljünk sokféle, hasonló színárnyalatot kombinálni:

 clapton_kuszob1

clapton_kuszob2

clapton_kuszob3

clapton_kuszob4

clapton_kuszob5

clapton_kuszob6

clapton_kuszob7

clapton_kuszob8

clapton_kuszob10

Fotók: Clapton Tram

 

Saját Provance

Sokféle lakberendezési irány létezik, ahonnan ötleteket meríthetünk, de otthonunk csak akkor lesz a sajátunk, ha magunkat is beletesszük. A lakberendezők által megálmodott dizájnos terek sokszor magazinszerűen üresek és élettelenek, mert a tulajdonosok személyisége nem tükröződik a szobákon. Én éppen ezért az eklektika híve vagyok, a számomra szimpatikus stílusok, hangulatok, elemek kombinációjával saját, egyedi világot hozok létre.

Ami nem jelenti azt, hogy a tereken nem érhetőek nyomon a különböző inspirációt adó stílusok. Ezek közül a mi otthonunkra az egyik legjellemzőbb a provanszi, amely számomra a kopott, fehér, napszítta régi fa, természetes kő, terrakotta, natúr textilek, pasztell árnyalatok, és időtlen elegancia szavakkal írható le. Nekem nem igazán tetszik az a kékeszöld árnyalat, ami sok festék provanszi verziója, így én ezt kihagytam a palettámból, helyébe az olívazöld, és kávé árnyalatai kerültek. 

Ha ez a stílus számodra is vonzó, kezdd a fehérrel, nézd meg miként világosíthatod ki a tereket, tisztíthatod le az enteriőrt. Hol jöhetnek a képbe a természetes anyagok, a fa, kő, terrakotta. A hatás eléréséhez  néha elég lecserélni a díszpárnákat és betenni pár kaspót, növényt. Ezekkel az egyszerű ötletekkel becsempészheted a provanszi udvarházak hangulatát otthonodba, és a következő felújításkor, a csempe, padlólap lecserélésével, egy rusztikusabb kőfallal, bontott téglafallal léphetsz tovább. Keverd bátran a provanszi elemeket régi bútoraiddal, modernebb darabokkal, kedvenc kanapéddal, és legkedvesebb színeiddel saját, egyedi stílusod létrehozásához. 

provance_kuszob

provance_kuszob2

provance_kuszob3

provance_kuszob4

provance_kuszob5

 

Forrás: Pinterest

Újrahasznosított burkolatok

Tünde már régóta nyaggatott, hogy írjam meg lakásunk bemutatóját. De valahogy sosem éreztem ihletet. Eddig. Zsófi bontott téglás posztja után következzenek lakásunk újrahasznosított burkolatai. Nagy divatja van a régi cementlapoknak, de azt kevesebben tudják, hogy bontásra ítélt házakból megmentett mázas meiseni porceláncsempére is bukkanhatunk.

Az én lelőhelyem az Antik Tüzép Szentendre határában. Innen származnak a kandallónk bontott téglái, a parkettába illesztett parázsfogó cementlapok – melyek állítólag egykor egy angol vidéki kastély ebédlőjét díszítették –  a konyha szintén bontott téglaburkolata, ami egy kéményt rejt, valamint a zöld csempe is, az említett meiseni porcelán. A kandalló párkányául szolgáló gerenda kivétel, azt egy budai építkezésen fogadtuk örökbe. 

kuszob_bontott1

kuszob_bontott2

kuszob_bontott3

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!