küszöB

Cementlapot készítettünk!

Korábban írtunk a Iamart Cementlap Manufaktúra műhelyében készült csodás cementlapokról. Múlt hétvégén pedig egy karácsonyi workshop keretében bepillantást nyertünk a gyártási folyamatba, és megalkottuk saját cementlapunkat is. 

Összesen négy lapot készítettünk, ehhez először laponként összeválogattuk a megfelelő színeket. Nem volt könnyű, 60 színárnyalatból gazdálkodhattunk! A színmintákat földre helyezve pakolgattuk egymáshoz a különböző árnyalatokat, míg megtaláltuk a nekünk leginkább tetsző variációkat. Ezután Kristóf, az egyik tulajdonos vezetésével egy rövid túra következett a műhelyben, aki készségesen válaszolt minden felmerülő kérdésünkre.

Majd a bemutatóteremben számítógépen megterveztük a cementlapokat, a mintákat feltöltöttük a korábban meghatározott színekkel. A tervezőprogram egyébként megtalálható a Iamart honlapján is, így mindenki otthon a fotelből is megálmodhatja saját cementlapját, de megrendelés előtt érdemes a színeket a bemutatóteremben is megtekinteni, mert a monitor csalóka lehet.

A folyamatot a legizgalmasabb művelet, a cementlap öntésével zártuk! A műhelybe átvonulva két szuper kedves fiú segítségével foghattunk neki a lapok elkészítésének. A mintát az öntőformába helyezés után feltöltöttük a színes pigmentekkel, ezt követően került a formába a cementből, sóderből és márványból álló keverék, amit présgép segítségével tömörítettünk.

Voilá, kész is a cementlap! Azaz csak majdnem, mert a megfelelő szilárdság és tartósság érdekében még kb. egy hétig pihentetni szükséges, csak ezután vehetjük kézbe a lapokat.  

Nekünk szuper csapatépítő workshop volt, már a karácsonyra hangolódva készítettünk hópihés lapokat is. Menjetek és próbáljátok ki, van még egy-két workshop karácsonyig, a lapokon kívül nagyszerű élménnyel is gazdagodhattok! Emellett ajándékötletnek sem utolsó!

 

Fotók: saját 

Különleges konyhai hátfalak

Konyhához kerestem a minap inspirációt az interneten, öröm, hogy a tervezők bátran elrugaszkodnak a klasszikus 10×10-es falicsempétől, és annál izgalmasabb megoldásokat keresnek. Egy jól eltalált hátfal nagyon sokat tud dobni a konyha megjelenésén: egy visszafogottabb, letisztultabb konyhabútorhoz lehet merészebb, színesebb vagy díszesebb burkolatot választani, egy hagyományosabb, pl. metszett panellel rendelkező bútorfrontokhoz egyszerű, nem hivalkodó háttér lesz a nyerő. 

Összeszedtem egy csokorra valót a lehetséges megoldásokból, azokból is a különlegesebb és ötletesebb megvalósításokat mutatom meg Nektek. Fontos, ha nem csempében gondolkozunk, hanem például tapétát szeretnénk vagy fából készült panelt mindenképp gondoskodni kell a felület impregnálásáról, hogy bírja az erősebb konyhai igénybevételt, és persze ügyeljünk arra is, hogy gáz főzőlap esetén csakis tűz- és hőálló hátfal kerüljön a falra, a melamin panel, a tapéta és fa nem javasolt. 

Kézműves csempe

Cementlap

Melamin panel

Lacobel üveg

Metrocsempe

Faburkolat

Téglafal

Tapéta

 

Forrás: Pinterest, Pataki Tiles, MOZA, Ikea

 

Különleges cementlapok a iamart-tól

A héten bukkantam a neten a “iamart”-ra (ejtsd jamart), egy önerőből létrehozott újgenerációs startup mozaiklap manufaktúrára, amely Csepelen működik egy korábbi repülőgépmotor-gyárban. A manufaktúra a helyi forrásokat igyekszik használni, például az alkalmazottak harmada csepeli lakos és helyi szolgáltatókkal dolgoznak együtt, ami nagyon szimpatikus számomra.

Tetszik, hogy egyedi és élénk színvilágú cementlapokat gyártanak, 3D-s sablonokkal kisszériás gyártást végeznek: minden mintához önálló sablon készül és a lapokat ma is a korabeli kézművestechnikákkal készítik. Ami még extrán jó, hogy a megrendelő is részese lehet az alkotási folyamatnak, mert az online tervezőprogramban mindenki szíve szerint állíthatja össze cementlapját – emiatt az ‘art’ szócska a névben is.

A két rétegből öntött egyedi cementlapok alapanyaga portlandcement, sóder, márványpor és színes pigmentek. Az EU-s beltéri és kültéri mozaiklabszabványnak megfelelő, kültéren is és beltéren is használható, fagyálló és csúszásmentes mozaiklapot is találunk náluk, akár a klasszikus, akár a modern stílusból válogatnánk. Engem az élénk színek és az antik és modern stílus egyedi keveredése fogott meg a cementlapokban. Nektek hogy tetszik?

Forrás: iamart, iamart Facebook

Hazai cementlapok a MOZA manufaktúrától

Bár tavaly a MOZÁról és a honlapon található Cementlap Szimulátorról már írtunk röviden, a téma aktualitása és a csodás MOZA cementlapok végett ismét visszakanyarodunk a hazai műhelyhez egy picit.

Kauker Szilviről először néhány éve olvastam egy magazinban. Megjegyeztem a nevét, mert már akkor is nagyon tetszettek a cementlapjai – ekkortájt kezdtek ennyire közkedveltté a cementlapok itthon is. Most, hogy van egy kis lecsiszolt, vintage stílusú komódunk TV-tartóként, valami ízléses és masszívabb fedést keresek a tetejére: beugrott Kauker Szilvi neve, így bukkantam a MOZA cementlapokra.

Szilvi tájépítész, valamint keramikus-formatervező diplomát szerzett, majd 2010-ben megalapította a saját cementlap-manufaktúráját. Nagy hatással voltak rá a budapesti bérházak folyosóin látott cementlapok. Gyakorlati megvalósításukba is belevágott: ösztöndíjat nyert el, a hazai gyártók mellett Portugáliában, Spanyolországban, Marokkóban is tanult a helyi mesteremberektől. Cementlapjaiban fellelhetők a népművészeti, organikus, geometrikus, szecessziós minták. 

A MOZA cementlap manufaktúrában készülő lapokat a hagyományokat követve egyesével, manufakturális körülmények között, kézzel készítik. Nagyon szimpatikus az is, hogy kizárólag magyarországi alapanyagokból, a legjobb hazai szakemberek tudásával készülnek a cementlapok. Megéri körbenézni!

Forrás: MOZA, Pinterest, Aranynapok

Maradék csempék új élete

Az egyik barátnőm tavaly újította fel a lakását, és a konyhájában egy klassz, cementlap hatású 20×20 cm-es lap került a padlóra. Kértem tőle egy darabot, amit az erkélyen az asztalon alátétként használok, arra teszem a limonádét vagy a fröccsöt, de a meleg edényt is jól bírja.

Ennek kapcsán jött az ötlet, hogy összegyűjtsem, mit kezdhetünk a maradék csempével. Nálunk is maradt a konyha burkolásából egy jópár 10×10-es méretű gyönyörű, kézműves csempe a Pataki tiles kék vonalából. Méretéből adódóan remek poháralátét, de fotózási kelléknek is ideális, fénykepeztem már rajta sütit. A hátoldalát érdemes egy kicsit megcsiszolni, hogy egyenletes legyen a felülete, esetleg egy vékony parafa réteget is ragaszthatunk rá.

Törmelék csempével kidíszíthetjük a kerti utat, dekorálhatunk virágos ládát, és ha van kedvünk egy mozaik készítésének is nekiugorhatunk. Apró mozaik csempéből mutatós keretet készíthetünk a fürdőszobai tükörnek, a nagyobb lapokkal az asztallapot is újjá varázsolhatjuk. Ha nincs otthon maradék anyagunk, de mégis szeretnénk egy egyedi felületet létrehozni, érdeklődhetünk a szakboltokban, hogy van-e maradék, illetve sok kézműves manufaktúra szokott kiárusítást rendezni. Többféle méretű és mintájú lapok kombinációjával szuper eredményt kapunk, ami egyrészt különleges, nem szokványos, másrészt büszkeséggel és jó érzéssel tölt el, ha valamit önállóan alkotunk. Használjátok hát bátran és kreatívan a felesleges csempéket, megéri!

Forrás: Pinterest 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!